Product: MP-6A28GNSWHT-010
UPC: 812834029382
Buy 10ft Amphenol MP-6A28GNSWHT-010 Thin-Line CAT-6a Ethernet Cables Direct from the Factory at Cables on Demand. Amphenol's NEW 28-AWG Slim Category-6a (Thin CAT6a) Network Patch Cables (Color: White) are designed with a dramatic reduction of cable diameter (over 33%), enabling IT professionals improved cable routing flexibility and enhanced airflow in today's high-density server rack environments. We’ve combined our class-leading, reduced-diameter (4.1mm OD), 100%-pure stranded copper conductor (4-pair), 28 AWG UTP Slim CAT6a Cable with a protective White cable jacket and precision-matched CAT6a-rated RJ-45 connectors with an integrated over-molded snagless strain relief boot for ultimate durability. Unlike many inferior competing Slim CAT-6a Patch Cords on the market, ours are fully qualified to meet and exceed the newly ratified TIA/EIA standards for 28-AWG CAT6a data cabling, which is an absolute pre-requisite for PoE (Power over Ethernet) compatibility over reduced-diameter (thin-line) CAT6a products. In order for standard CAT6a Cable (24-AWG UTP) to support the high-bandwidth (500-MHz minimum) throughput of 10-Gigabit Ethernet (10GBASE-T), cross-talk between pairs had to be mitigated by one of two methods – either shielding the individual twisted pairs, or using a physical pair separator (spline) within the cable. Failure to utilize one of these critical design parameters will yield a cable that is effectively no better than the inferior 100-MHz rated Category-5e standard. Our own R&D efforts revealed that nearly 90% of the “Slim CAT6a” products being sold lack these critical design parameters altogether, misleading consumers into buying the inferior equivalent of a “Slim CAT5e” cable instead. All Amphenol-brand 28-AWG Slim CAT6a Cables use the requisite pair separator alongside another CAT6A-exclusive feature, a tight-wrapped polyethylene (PE) jacket surrounding each wire pair for additional cross-talk and SKEW suppression; providing true CAT6a performance that is verified via TIA/EIA Certified CAT6a qualification equipment prior to shipment from the factory. Enjoy your choice of 1ft, 3ft, 5ft, 7ft, 10ft and 14ft lengths. Note: Other cable lengths from this same part number series, if available, will be also be displayed with their corresponding list prices. OEM-customized length, color and label options available by request.