Amphenol CO-058BNCX200-004 BNC Male to BNC Male (RG58) 50 Ohm Coaxial Cable Assembly 4ft
Double-tap and hold to zoom.
Mouse over the image to zoom.
Product: CO-058BNCX200-004
UPC: 812834027807
Buy 4ft Amphenol CO-058BNCX200-004 Cables Direct from the Factory at Cables on Demand. RG58 BNC Coaxial Cable Assemblies by Amphenol combine 50 Ohm RG58 coax cable with pre-terminated BNC Male connectors for a reliable low-loss interface with your RF equipment. Performance beyond 4 GHz is guaranteed with our 95% Tinned Copper Shielded MIL-C-17 type RG58C/U coax. Each Cables on Demand RG58 coax jumper includes overmolded Nickel-plated Brass BNC connectors pre-installed by the world leader in RF interconnects: Amphenol. Note: Other cable lengths from this same part number series, if available, will be also be displayed with their corresponding list prices. OEM-customized length, color and label options available by request.
(Based on 17 vote(s))
    • EA
  • Quantity Available: 0
  • Availability: Out of stock
  • Fully assembled Amphenol RG58 BNC Male to BNC Male Coaxial Cable
  • Military-grade RG58C/U rated 50 Ohm coax with 95% braid coverage
  • Impedance-matched Amphenol brand BNC connectors pre-installed
  • Non-contaminating black PVC cable jacket and molded strain relief system
  • Tinned Copper center conductor & braid for high frequency performance
  • Nickel-plated connector body & Gold-plated center pin contact
  • Perfect for low-power RF, LAN, broadcast, data, test & signal applications
  • Stocked in a variety of common lengths to meet application requirements
  • Insulation: Solid PE (Polyethyline)
  • Outer Diameter: 0.195 inches nominal
  • Velocity of Propagation: 66%
  • Operating Temperature: -40C to +85C
  • Loss @ 50 MHz: 3.30 dB per 100 ft
  • Loss @ 100 MHz: 4.90 dB per 100 ft
  • Loss @ 200 MHz: 7.30 dB per 100 ft
  • Loss @ 400 MHz: 11.00 dB per 100 ft
  • Loss @ 1000 MHz: 20.0 dB per 100 ft