Amphenol CO-058UHFMX20-050 (RG58) UHF Male to UHF Male (PL-259) Coaxial Cable – 50 Ohm RG-58(C / U) RF Cable Assembly with UHF Connectors (50 ft)
Product: CO-058UHFMX20-050
Buy Amphenol CO-058UHFMX20-050 (RG58) UHF Male (PL-259) Coaxial Cable Assemblies (50 ft) Direct from the Global Leader in RF interconnects! RG58 UHF (PL-259) RF Assemblies by Amphenol Cables on Demand combine 50 Ohm RG-58 black PVC jacketed coax cable with precision-terminated, impedance-matched UHF male (plug) RF connectors for a reliable low-loss interface with your equipment.  Guaranteed to mate with all SO-239 UHF female socket connectors, as found on transceivers, amplifiers and antennas.
Performance to 5 GHz is guaranteed with our shielded military-grade MIL-C-17 RG-58C/U coax; considered the "premium" type of RG58 by radio operators worldwide. RG58C (Copper) combines a 20-AWG pure copper solid center conductor with a 95% tinned copper braid outer conductor for superior continuity and power handling (1000W at 10 MHz), compared to its cheaper RG-58A (Aluminum) market counterpart.