Amphenol CO-213UHFMX20-050 UHF (PL-259) Male to UHF (PL-259) Male (RG213) 50 Ohm Coaxial Cable Assembly (High-Power / Low-Loss) 50 ft
Product: CO-213UHFMX20-050
UPC: 812834026565
Buy 50 ft Amphenol CO-213UHFMX20-050 Cables Direct from the Factory at Cables on Demand. RG213 UHF (PL-259) Coaxial Cable Assemblies by Amphenol combine 50 Ohm RG213 coax cable with pre-terminated UHF (PL-259) Male connectors for a high-power low-loss interface with your RF equipment. Performance beyond 11 GHz is guaranteed with our 96% bare copper braid shielded MIL-C-17 type RG213/U coax. This thick low-attenuation coaxial cable is best suited with high-power long-run antenna installations for high-frequency applications such as Broadcast, Ham Radio, CB Radio, Wi-Fi, GSM, Base Station and Mobile Uplink. Each RG213 coax jumper includes Silver-plated Brass UHF (PL-259) connectors pre-installed by the world leader in RF interconnects: Amphenol. RG213 is a superior militarized version of RG8/U (RG8). Note: Other cable lengths from this same part number series, if available, will be also be displayed with their corresponding list prices. OEM-customized length, color and label options available by request.